Математик – за фахом, художник – за покликанням

Математик – за фахом, художник – за покликанням


село ізки


Математик – за фахом,  художник – за покликанням

Із Василем Сеньком я познайомилася кілька років тому на персональній виставці талановитого свалявського художника Павла Дулішковича. Колега нашого митця приїхав із Міжгірщини, аби привітати собрата по творчості й подарувати йому книжку «Верховина. Волівщина-Міжгірщина». Презент був доречний: збірник нарисів про видатних синів цього району та уродженців інших регіонів, котрі присвятили своє життя його розвитку, вміщав і статтю про одного з пращурів пана Павла. Тоді ми з Василем Михайловичем сфотографувалися з цим виданням у руках.

Та тільки днями довідалася, що причетним до укладання та виходу в світ справжньої енциклопедії міжгірської людності був не лише його рідний брат І. Сенько, відомий науковець та фольклорист, а й сам митець. Іван Михайлович підтвердив мені, що Василь брав участь у фінансуванні проєкту, рівного якому за задумом та втіленням на теренах Закарпаття поки що не зустрічала.

…Коли хочеш розповісти про художника, який переважно пише пейзажі, треба осмислити його творчість не тільки через призму майстерності, стилістики, кольорової гами. Тих, хто пензлем відтворює краєвиди, – багато, тому в авторів публікацій про них завжди є ризик повторитися. Отже, краще спочатку уважно, а потім дещо відсторонено споглядати роботи – так проявляються деталі на полотнах, а заразом виходить на передній план і глибинний, часто філософський духовний зміст. Буває, що за окремими штрихами вдається навіть прочитати характер та життєпис митця.В біографії художника із села Ізки Василя Сенька – робота прохідником шахт, навчання перукарству, випало побути і в ролі продавця магазину. Відтак – служба у війську, невдала спроба вступити в Ужгородське училище декоративно-прикладного мистецтва, навчання в УжДУ на математичному факультеті, праця вчителем, директорство в Ізківській ЗОШ. Він із раннього дитинства малював і ніколи не полишав занять живописом. Учасник багатьох пленерів, виставок, дипломант конкурсу «Осіння палітра- 2017», організованого ГО «Барви життя» в Києві. При тому, що Василь Михайлович так і не отримав профільної освіти, він став чи не найактивнішим членом об’єднання самодіяльних художників Міжгірщини «Карпатські кольори». Що особисто мене вразило на полотнах В. Сенька? Це політ його пензля. Почерк настільки легкий і виразний, що, здається, пронизує сонячними променями хмари, дарує тепло душі. Це реалістичний живопис, але настільки насичений світлою енергетикою, що видається витинанковим. Тут повсюдно розкладені позитивні акценти – чистими барвами, пастельними відтінками, графічними штрихами. В роботах присутня експресивна життєстверджуюча музика. Утім, відчувається, що мажорні акорди в пейзажах виникли не з порожнечі, вони продиктовані важкістю буття самого художника і звучать як повторювані кроки того, хто йде по битій кам’янистій дорозі з безліччю перешкод. І в цьому можна переконатися, коли знати про завчасну втрату в житті митця близьких йому людей…Розглядаю картину під назвою «Осінь на Чорній річці». Вдалині – гори, як блакитні хмарини, які ніби віддаляються після грози від того місця, де перебуває спостерігач. На передньому плані – плесо річки перед загатою-перекатом, насичене темнішою барвою, з яскравим відображенням на воді окремих дерев – ніби миттєвий спомин. По центру полотна вгадується дерев’яна лавка-місток, через яку, здається, переливається буремна річка. І в перспективу поміж гір плине лазуровий потік – бурхливо й безупинно, як людське життя. Залишається сакраментальне запитання: куди ж поверне Чорна річка?.. Навіть сумні, але вічнозелені смереки та інші дерева, тим паче – валуни, розкидані і по руслу й берегах, несуть для глядача певну символіку, змушують його заглиблюватися в підтекст твору. Скажімо, мені він прочитується як відомий вислів: час збирати каміння. Й одразу розумієш, чому ця робота так гармонізує свідомість.

Закономірно, що смерічок на картинах Василя Сенька багато, як поки що й у верховинських горах. Та запам’яталися мені лісові красуні, зображені на полотні, назву якого не знайшла. То, мабуть, і не закінчена робота, а швидше – етюд, начерк. На ньому верхівки смерек накидано кількома мазками пензля, й через таку манеру письма нагадують вони китайські ієрогліфи або християнські хрести, що промовляють до неба.

Коли лише приступала до написання нотаток про творчість Василя Михайловича, думала над заголовком і узагальнювала побачене на його картинах, то мала намір назвати цю статтю «Художник карпатської осені та зими». І справді, у нього помітно більше пейзажів саме цих пір року. На мою думку, такий вибір не є випадковим. Бо осінь у нас, у тому числі в людському житті, завжди асоціюється з ужинками, зима – з надією на нову весну. Тому й осінь у Сенька така багатюща барвами-надбаннями, а зима – білосніжна й світлоока, з відкритими дорогами й овечками в кошарі, які вже дочікуються вигону на смарагдову полонину, щоб скуштувати соковитої травички. На деяких полотнах є й стафаж – маленькі, ледь окреслені людські фігурки, що наближаються або віддаляються. І в цьому також виразна символіка – якою малою є людина на фоні її величності Природи.

Є, звісно, й весняні пейзажі у Василя Михайловича, домінантою яких повсякчас виступають пишно квітуючі плодові дерева. Ту весняну розкіш він пише з такою експресією, що ти вловлюєш, як із білого квіту народжуються інші кольори видимого для нас спектра барв. І все це буяння природи – на контрасті з дерев’яними верховинськими хижками, на дахах яких уже ледь тримається побита часом та стихіями дранка.

Знаю, що у творчості художника є не тільки пейзажі, а й натюрморти, портрети. На жаль, останніх у його виконанні не бачила, але прочитала про них у цікавій статті Сніжани Русин, колись опублікованій у «Новинах Закарпаття». Та, підсумовуючи, слід зазначити: в усій творчості Василя Сенька вбачається один підхід – писати рідну землю і людей, які живуть поруч, оспівувати те, що дороге йому й додає сил на порозі близького 80-ліття, що сформувало його як людину й митця, стало джерелом покликання.


Математик – за фахом,  художник – за покликанням

Математик – за фахом,  художник – за покликанням


2021-03-07
переглядів: 1438
джерело: Ірина МАДРИГА, Свалявщина

ДОДАТИ КОМЕНТАР (тільки українською мовою.):

автор:
коментар:


коментарі(12):

2021-03-12 Порічина
Бажогійо щось думала що вічно будеш рахувати субсидію,будеш молоко носити в Хуст бідо немита нажиласся на людській копійці,і нич на тобі невитко такась гібитя з мочила витягнув,май давно хотьтя шмигали хлопці та вже не підходиш бось устаріла от такі пироги.

2021-03-11 Порічина
Бажогійо кількось нарахувала собі субсидій тай Льовікови цього місяця.

2021-03-11 Пі-3,14
То вже занадто,коли ви переходете на особисті образи та обливання брудом,так , кожен має право висловити свою думку і точку зору.Є питання і дуже великі, на рахунок правління в оточенні самого отг.Там все досить не однозначно, та це все наслідки нашої байдужості,но вихід є,це і почали доводити опозиціонери,час та закон все вкаже.

2021-03-10 Павло
Дуже воняло в сіліраді тому що там ходив дурік вонячий не митий у черлених гатьох.

2021-03-10 Робочі
Пани опозиціонери рей ви так переживайте за громаду та спитайте їх чому стільки людей звільнили .А то складається враження що ви тільки мстите за те що ви не пройшли. На сесії ви жодного разу незаступилися за людей.

2021-03-10 Сіті
Зрозуміло ,що люди висловивши вам довіру, мають право і повинні знати який стан бюджету нашого отг,куди і на які галузі будуть перераховані і витрачені кошти,який штатний розклад ,ну і звичайно ,які отримують чиновники зарплати . Тому і виникають питаннях,що все приховано,не є відкритості.

2021-03-10 Після
вчорашнього візиту депутатів-опозиціонерів до селищної ради там воняє невиносимо.Половина посадовців побігло гаті міняти,Щурь обісраний сидит дома,а Славка так обісралася,що прилипла до стільця і не підготувала ніяких документів.ПРОСИПАЙСЯ,ГРОМАДО.Процес пішов.

2021-03-10 Хаск
Щось відбувається не зрозуміли речи,чому керевники так активнивно ухиляється від надання інформації про стан бюджету та оклади ,якщо там все в рамках чинного законодавства.Для чого і чому так перешкоджають, надайте доступ і оприлюднив інформацію,ви цім вкажете свою відкритись та прозорість.

2021-03-09 Шанс
Головне,що наши керуючі органи отг, мають свою чітку стратегію по розвитку громади, відповідно ,вони можуть зробити отг краще ніж є на даний час,на це однозначно потрібний час, натхнення та кошти ,ну і основне: поетапно втілювати план розвитку в дії, повне розуміння та бажання.Все це можливо,так що працюйте,а ми подивимося,що з того вийде.

2021-03-09 ТСН
Сага має своє продовження,невже наша громада отг не мають знати якій є бюджет,та які отримані зарплати у чинуш?Можли вони досто дорого обходиться нашим платникам податків. Так як основним джерелом фінансування зарплат є люди,тобто платники податків.Тоді все має бути доступно та прозоро для громади .Якщо там все в рамках закону, чого боятись.Це вже наштовхує на думки , що не все гаразд, та є що приховувати .

2021-03-08 Марійка
красива жінка ,хоч небухає достойний керівник

2021-03-07 До "А"
Най закриють ресторани,ті що роблять до рана,та небуде коронавіруса.А першими най пани вакцинуются,і так дохрена грошей беруть.Кіть один відкине коньки то люди будуть раді.

свіжі новини:
(ізки)

свіжі коментарі:
(ізки)

всі коментарі

найбільше читають:
(ізки)